Generał

Czy korzystanie z urządzeń komputerowych jest dozwolone w pracy?

Czy korzystanie z urządzeń komputerowych jest dozwolone w pracy?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Żyjemy w dobie technologii, to normalne, że korzystanie z urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, komputerów ...) gwałtownie wzrosło. Są jednak pracownicy, którzy posuwają się zbyt daleko w ich użyciu, wykorzystując je do zupełnie innych celów.

Tego typu procedury w sądach stają się coraz powszechniejsze. Istnieją orzeczenia sądowe, które potwierdzają środki podjęte przez firmy, o ile spełniają one kryteria odpowiedniość, konieczność, proporcjonalność, uzasadnienie, waga i równowaga.

Ponadto jedno ze zdań referencyjnych pochodzi z Sąd Najwyższy Izby Społecznej (sekcja 1) z 26 września 2007 rustalono, że korzystanie z urządzeń elektronicznych musi być zgodne z wyżej wymienionymi kryteriami.

Niezwykła rzecz dotycząca wyroku polega na ciągłej debacie między stosowaniem art. 18 Statutu pracowniczego (dalej „ET”) a uprawnieniami do nadzoru i kontroli pracodawcy ustanowionymi w artykule 20.3 ZO. Stwierdzając, że kontrola korzystania z mediów komputerowych jest regulowana zgodnie z artykułem 20.3 ZO.

„3. Przedsiębiorca może podjąć działania które uważa za najbardziej odpowiednie nadzór i kontrolę w celu weryfikacji przestrzegania przez pracownika swoich obowiązków i obowiązków związanych z pracą, uwzględniając przy ich przyjmowaniu i stosowaniu względy należne ich godności oraz uwzględniając, w stosownych przypadkach, rzeczywiste możliwości pracowników niepełnosprawnych. ”

W taki sposób, aby uniknąć konfliktów prawnych przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych, firmy mają uprawnienia do regulowania korzystania z urządzeń w miejscu pracypod warunkiem, że protokół jest jasny, to znaczy zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą być świadomi ograniczeń ram prawnych, które tę kwestię określają.

tak spółka nie wykazała postępowania w tym zakresieMożna go używać zawsze w sposób niezakłócający rozwoju aktywności zawodowej. Firma nie może prosić pracownika o pokazanie mu urządzeń elektronicznych w celu sprawdzenia, czy były używane w godzinach pracy, ponieważ wiązałoby się to z naruszenie prawa do prywatności artykułu 18 hiszpańskiej konstytucji.

Jako przykład mamy zdanie Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii z dnia 26 listopada 2012 r., w którym jest zadeklarowane:

„(…) Wnoszący odwołanie zapewnia, że ​​korzystanie z telefonu komórkowego jest nadużyciem, nadmiernym i nieproporcjonalnie długim okresem, jednak nie ma dowodów na to, że wydał instrukcje dotyczące użytkowania lub nadużycia lub że ograniczy czas rozmów (…)”

To jest kara zwolnienia za nadużycie i nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego, Jednak nie było zakazu ze strony spółki, więc zwolnienie zostało uznane za niedopuszczalne. W związku z tym, ¿Czy pracodawca może zwolnić pracownika za niewłaściwe korzystanie z firmowego telefonu komórkowego?

Doktryna orzecznicza rozumiała, że ​​nadużycia środków, które pracodawca udostępnia swoim pracownikom, jest przyczyną zwolnienia z artykułu 54 ET, z powodu naruszenia dobrej wiary umownej, a także nadużycia zaufania do wykonania z pracy.

Podsumowując, nie ma regulacji dotyczących korzystania z urządzeń elektronicznych w godzinach pracy. Brakuje im przepisów regulujących to użytkowanie, aby uniknąć konfliktów i nieporozumień, konieczne jest, aby firma od pierwszej chwili ustanowiła jasne ograniczenia dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych. Niewątpliwie pozwoliłoby to uniknąć konfliktów i przyszłych procesów sądowych.



Wideo: Mój Komputer - używam swojego komputera do gier, to też komputer do pracy i komputer do filmów (Czerwiec 2022).


Uwagi:

  1. Daishura

    Rozumiem to pytanie. Omówimy.

  2. Clark

    Ta wiadomość jest nieporównywalna)))

  3. Efraim

    Uważam, że nie masz racji. Napisz na PW, porozmawiamy.

  4. Zushura

    Moim zdaniem się mylisz. Mogę to udowodnić. Wyślij mi e -mail na PM, porozmawiamy.

  5. Joska

    Raczej pomocne informacje



Napisać wiadomość